Doğru Otomasyon ile B2B Pazarlama

Satış ve pazarlama departmanları arasındaki fark eskisine göre çok daha bulanık. Pazarlamacılar iş süreçlerini organize etmek için eskisine göre çok daha fazla yardımcı araca sahip ancak bu araçların çeşitliliği ile beraber strateji planlarını sonuçlandırmak daha karmaşık bir hale geldi. Bu karmaşıklığı giderebilmek için yapılması gereken, şirket için en doğru aracı seçmek olacaktır. Her şirketin kendi kuralları ve yöntemleri vardır. Başarılı bir otomasyon aracını şirketinize entegre ettiğinizde, şirketinizin iş ihtiyaçlarını analiz etmek ve otomasyon sürecine basit bir şekilde dahil etmek hedeflenmelidir.

Phil Ball, (Pazarlama Uzmanı) tüm müşterilerine aynı uygulama önerisinde bulunur: basit yaklaşmaya başlayın, güven inşa edin ve yeni yaklaşıma güvenin. Daha sonra sofistikleştirin.

Jeremy Spencer, “Pazarlama otomasyonu bir maratondur, sprint değil! İlk başta çok derine daldık ve sonrasında bunun yanlış bir hareket olduğunu fark ettik. Şimdi bir kampanya başlatmadan önce, planlamamızı organize etmek için çok daha fazla zaman ve kaynak ayırıyoruz.” der.

Teknolojiden en iyi sonucu almak için, bilimin arkasındaki tecrübeden yararlanmakta fayda vardır. Seçtiğiniz başarılı aracın yanı sıra, veri analistleri, içerik uzmanları ve proje yöneticilerinin desteği ile doğru otomasyon kaynaklarının tecrübelerinin aynı masada harmanlanması gerekmektedir.

Bu araçlar ve insanlar aynı odada buluştuğunda; verileriniz raporlarınızda daha iyi anlam ifade edecek ve hedeflemelerinizi daha iyi organize edebileceksiniz. Programınızın değerini işletmenizin geri kalanına iletmek için bu çok önemlidir.

Eğer iş yerinizde bu yeteneklere sahip biri yoksa ve istihdam alanınız yoksa, alternatif bir ajans ile çalışmak da cazip olabilir.

Vanessa Byrne, “Pazarlama ekibimiz sadece on kişiden oluşuyor, bu yüzden araçlara güveniyoruz. Programımızı ölçeklendirmek için bir de ajans desteğini kullanıyoruz.”

GDPR, işletmelerin kişisel verilerini çok özel şekillerde ele almayı gerektiğini vurgular. Bu, pazarlama ve satış ekiplerinin birlikte çalışmaya başlamaları gerekeceği anlamına gelir.

Görüştüğümüz pazarlamacıların hepsi bu konunun önemi konusunda hemfikir ve Microlease’in EMEA Pazarlama İletişim Müdürü Missy Pentney, daha yakın bir iş birliğinin faydalarından bahsediyor. “GDPR’in kilit gereksinimlerinden biri, bir kişinin kişisel verilerini kullanmak için kesin bir onay verdiğidir. Genellikle bu görev çevrim içi formları kullanarak veri toplayan pazarlamacılar tarafından yönetilir. Son zamanlarda bu görev satış ekipleri ile de paylaşıldı. Sonuç pozitif yönde bir iletişim ağına sahip olmalarını sağladı.

Özet olarak…

Bir disiplin büyük bir değişim geçirdiğinde, endişe ve heyecanı da beraberinde getirir. Ancak bilinmesi gereken; disiplininizi değiştirirken daha akıllı, daha iyi yollarla çalışma fırsatı bulduğunuzdur. Müşterilerinize ve şirketinize daha gerçek bir değer kattığınızı unutmamak gerekir.